Noah Weiss “Kişiselleştirilmiş Yerel Aramanın Geleceği”ni 26. Kristal Elma Yaratıcılık Festivali’nde anlattı.

Foursquare Ürün Yönetimi Başkan Yardımcısı Noah Weiss bu sene Kristal Elma Yaratıcılık Festivali’nde “Kişiselleştirilmiş Yerel Aramanın Geleceği”ni anlattı.

Sunumuna arama alışkanlıklarının nasıl bir evrim geçirdiğini anlatarak başlayan Noah Weiss, eskiden bir yere gitmeden önce arkadaşlara danışıldığını ve sarı sayfalardan arama yapıldığını günümüzde ise desktoptan Google aramaları ve harita aramaları sonrasında Yelp gibi yorum sitelerinde bırakılan yorumların incelenerek bir mekana gitme kararının alındığından bahsetti.

 

Mobil dünyada ise bu alışkanlıkların önündeki engelleri şu şekilde sıraladı:

  • Mobil cihazlardan arama yapmak çok zor.
  • Link aramaları yapmak zaman alıyor.
  • Yorum sitelerindeki yorumlar çok uzun olabiliyor.
  • Arkadaşlarımızın gittikleri yerleri eski yöntemlerle öğrenemiyoruz.
  • Kişisel arama sonuçları yerine herkes aynı sonuçları görüyor.

Gelecekte ise bizleri zevklerimize ve alışkanlıklarımıza göre şekillenen daha kişiselleştirilmiş arama sonuçları ve hatta biz arama yapmadan bize notification olarak gelecek olan öneriler bekliyor.

Aslında günümüzde yeni Foursquare’in bu beklentileri karşılayan bir tecrübe sunduğunu söyleyebiliriz.

Foursquare’in veriyi nasıl işlediğini ve nasıl kişiselleştirilmiş sonuçlar getirdiğini biraz açıklayalım.

Tipik bir arama motorunda arama yaptığınızda sonuçları bu şekilde görürsünüz. Desktoptan girdiğimizde bir lokasyonun net bir adresi vardır ve bu noktayı net bir şekilde harita üzerinde görüntüleyebilirsiniz.

Mobil dünyada ise telefonunuz bu lokasyonu GPS sinyalleri sebebiyle şu şekilde algılar.

Foursquare ise tüm kullanıcıların yaptıkları check-in verilerini işleyerek yukarıdaki haritalardaki bilgileri sadece nokta olarak değil yükseklikleri ve derinlikleriyle birlikte yorumlar.

Ve bu sayede siz arama yapmamış olsanız bile ilgilendiklerinizi ve geçmiş check-in verilerinizi göz önünde bulundurarak size uygun spesifik öneriler sunar.

Sunumdan notlarımız özetle böyleydi. Eğer daha detaylı bilgi almak isterseniz foursquare@publik.com.tr‘den bize ulaşabilirsiniz.

Foursquare Ürün Yönetimi Başkan Yardımcısı Noah Weiss Kristal Elma Yaratıcılık Festivali için İstanbul’da.


Foursquare Ürün Yönetimi Başkan Yardımcısı Noah Weiss, Foursquare ve Swarm’a dair merak edilen pek çok soruyu “The Future Of Personalized Local Discovery” sunumuyla bu sene 26.sı gerçekleşecek olan Kristal Elma Yaratıcılık Festivali’nde yanıtlayacak.

Noah Weiss şu anda tüketici özellikleri ve para kazanma konularında ürün yönetimi ve analist ekipleri yönetiyor.  Daha önce Google’da ürün yöneticisi olan ve yapılandırılmış veri web arama ekibinin ürün lideri olarak Google’ın Knowledge Graph’in başlamasına yardım eden Noah, Stanford Üniversitesi bilgisayar bilimi ve ekonomi odaklı bilim, teknoloji ve toplum lisans derecesine sahip.

19 Eylül Cuma günü 10.30′da Brand Room’da gerçekleşecek olan semineri kaçırmamanızı öneririz.