SWARM vs. Foursquare

Biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde Foursquare yeni uygulaması Swarm’u lanse etti. Bu iki uygulama aslında birbirinden bağımsız değil, birbirleriyle konuşan uygulamalar. Swarm, Foursquare’deki sosyal etkileşimi bir adım daha ileriye taşıyarak arkadaşlarla plan yapma opsiyonunu da sunarken Foursquare ise COO’su Evan Cohen’in E-Tohum kafe toplantısında da bahsetmiş olduğu gibi “Gerçek dünyanın Google’ı olma” vizyonu doğrultusunda gelişmeye ve değişmeye devam ediyor.

Swarm ile birlikte Foursquare’de ne değişti, Swarm ve Foursquare bizlere neler sunuyor, birlikte inceleyelim.

Check-in yapmak isteyen Swarm’a, mekan aramak isteyen Foursquare’e

Swarm’u indirdiyseniz Foursquare’e giriş yaptığınızda ve check-in yapmaya çalıştığınızda değişikliği fark etmişsinizdir. Artık check-in’ler Foursquare üzerinden değil, Swarm üzerinden yapılıyor. Foursquare’in şu anki versiyonunda Check-in butonuna dokunur dokunmaz uygulama sizi Swarm’a yönlendiriyor. Dennis Crowley The Verge’de yayınlanan röportajında Foursquare’deki bu değişikliğin sebebini şöyle açıklıyor: ” Bu şirketin amacı hiçbir zaman harika bir check-in butonu yaratmak değildi.” Zaten artık Foursquare Pilgrim sayesinde nerede olduğunuzu siz check-in yapmamış olsanız da biliyor.

Foursquare, bir konum paylaşma uygulaması olmaktan çıkarak, olduğunuz ve gideceğiniz yerleri keşfetmek için size özel bir asistana dönüşüyor. Size özel bir asistan, çünkü size özel tavsiyeler vermesinin yanısıra, kendi özel isteklerinizi ana sayfanıza ekleyebiliyorsunuz. Diyelim ki, her pazar bruncha giden ya da brunch mekanlarında bırakılan tipleri beğenen, bu mekanları takip eden birisiniz. Foursquare bu datayı size daha iyi bir brunch deneyimi sunmak üzere kullanıyor.  Yeni açılan brunch mekanlarını ya da arkadaşlarınızın bıraktığı tipleri size getiriyor ve aynı zamanda bu tür içerikleri favorilerinize ekleme imkanı sunuyor.

Swarm’a giriş yaptığınızda ise ana ekranınızda sizi civardaki arkadaşlarınız  karşılıyor. 150 metre yakınınızdakiler, 1,5 KM uzaklıktakiler ve  10 KM uzaktakiler şeklinde giderek genişleyen bir çapta etrafınızdaki arkadaşlarınızın nerede olduklarını görebiliyorsunuz. Ve bunun için arkadaşlarınızın check-in yapmış olmalarına bile gerek yok. Çünkü Swarm check-in yapmamış olsanız da nerede olduğunuzu görüyor. Eğer bu özelliği kapatmak isterseniz tek yapmanız gereken aşağıda gördüğünüz görüntüdeki turuncu renkteki üst bantı sağa doğru sürükleyerek “Neighbourhood Sharing”i pasif hale getirmek.

Swarm ile hayatımıza giren bir yenilik ise plan yapma ve arkadaşlarınızın planlarını görebilme özelliği. Aşağıdaki örnekte de göreceğiniz gibi planlar oluşturabilir, arkadaşlarınızın planlarını görebilir, onlara “I’m interested” butonuna tıklayarak planlarıyla ilgilendiğinizi kolayca gösterebilirsiniz.

Swarm ve Foursquare’deki reklam modelleri ile ilgili merak ettiklerinizi Foursquare ve Swarm’un Türkiye’deki exclusive partneri olarak yanıtlamaya her zaman hazırız. Sorularınızı foursquare@publik.com.tr’ye bekliyoruz.

 

Foursquare’den yeni bir servis geliyor: Pilgrim

Foursquare COO’su Evan Cohen Microsoft Türkiye ofisinde gerçekleşen Etohum kafe toplantısında daha akıllı bir Foursquare’in çok yakında hayatımıza gireceğinin sinyallerini verdi. Katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte sunumuna İstanbul’daki günlük check-in trendlerini anlatarak başlayan Cohen, Foursquare’in yeni servisinden de ilk kez bahsetti. Pilgram olarak adlandırılan pasif öneri servisi sayesinde check-in yapmamış olsanız bile, Foursquare sizin nerede olduğunuzu bilecek, telefonunuzun ana ekranında arkadaşlarınızın bulunduğunuz lokasyon yakınında bıraktığı tipleri size gösterecek.

Foursquare’in vizyonunu “Gerçek dünyanın Google’ı olmak” olarak ifade eden Evan Cohen’in Webrazzi’ye verdiği röportajı buradan okuyabilirsiniz.